فراخوانی ...
Esc = Cancel
ویدیوب

توضیح

جمعه 4 اسفند 1391 - 12:40:46
"بشیر النفزی" نماینده حزب "کنگره برای جمهوریت" در تونس، در این باره به شبکه خبری العالم گفت: گفت وگوها برای تعیین نخست وزیر جدید سرعت گرفته و "منصف المرزوقی" رئیس جمهور در این خصوص با احزاب ائتلاف دولتی و همچنین مخالفان گفتگو کرده است.
النفزی با اشاره به این که حزب النهضه نخست وزیر جدید را تعیین خواهد کرد، افزود: نخست وزیر باید مورد توافق دیگر طیف ها باشد، در غیر این صورت بحران در کشور ادامه خواهد داشت.
نماینده حزب "کنگره برای جمهوریت" با تاکید بر این که نخست وزیر جدید، شخصی غیر از "حمادی الجبالی" نخست وزیر مستعفی خواهد بود، تصریح کرد: هیچ خللی در روند اداره کشور به وجود نخواهد آمد و دولت الجبالی تا روی کار آمدن نخست وزیر جدید، وظایفش را انجام خواهد داد.
بشیر الفنزی با ابراز امیدواری از این که نخست وزیر امروز جمعه معرفی شود، تاکید کرد که اوضاع تونس با دو هفته پیش قابل قیاس نیست.
وی تصریح کرد: در حال حاضر تشکیل یک "حکومت سیاسی" مطرح است و به شرط اثر داشتن وزرای فن سالار در دولت آتی، تشکیل چنین دولتی تنها یک مرحله گذرای سیاسی خواهد بود.
در پی تشدید تنش ها و اختلافات احزاب در مصر پس از ترور "شکری بلعید" سیاستمدار برجسته مخالف و نیز تشدید نارضایتی مردمی، حمادی الجبالی نخست وزیر تونس هفته گذشته از سمت خود استعفا کرد. وی پیش از این پیشنهاد تشکیل دولت فن سالار (تکنوکرات) برای اداره امور کشور تا زمان انتخابات را ارائه کرده بود که با مخالفت دیگر احزاب مواجه شد.
در پی استعفای نخست وزیر، منصف المرزوقی رئیس جمهور تونس با راشد الغنوشی، رئیس جنبش اسلامی النهضه و دیگر سران احزاب دیدار کرد.
بر مبنای قانون اساسی موقت تونس، راشد الغنوشی در مقام رهبر حزب دارای اکثریت در پارلمان، باید نامزد نخست وزیری را به رئیس جمهور معرفی کند. سپس با تایید رئیس جمهور، نامزد جدید رسما جانشین حمادی الجبالی خواهد شد.
رئیس جنبش النهضه پس از دیدار با المرزوقی، گفته بود: کشور تونس به "دولتی ائتلافی" نیاز دارد که اکثر احزاب و افراد "فن سالار" در آن مشارکت داشته باشند.

امتیاز دهی
0  
Embed
مرتبط
واکنش متفاوت آمریکایی ها به سخنان لاریجانی
00:03:05
5 سال پیش | 949 بازدید
واکنش متفاوت آمریکایی ها به سخنان لاریجانی

Truth prevails.