فراخوانی ...
Esc = Cancel
ویدیوب

بانک جهانی: وضعیت کارگران عربستانی بغرنج است

بانک جهانی: وضعیت کارگران عربستانی بغرنج استتوضیح

دو شنبه 30 بهمن 1391 - 19:56:15
نتایج این تحقیق که در روزنامه "الاقتصادیه" منتشر شده است نشان می دهد میانگین حقوق ماهیانه یک کارگر عربستانی 6 هزار و 400 ریال سعودی ، میانگین حقوق یک کارگر در کشورهای حوزه خلیج فارس15 هزار و 200 ریال و در کشورهای اروپایی 23 هزار و 600 ریال است.
"احمد الحویدان" معاون وزارت کار عربستان درباره نتایج این تحقیق در زمینه دستمزد کارگران گفت: "ما این واقعیت را قبول داریم و تردیدی نیست که با مشکل دستمزد مواجه هستیم".
در این تحقیق آمده است که میانگین حقوق کارگران زن عربستانی 3 هزار و 900 ریال، کارگران زن کشورهای حاشیه خلیج فارس 8هزار و 700 ریال و زنان کارگر اروپایی 15 هزار ریال است و این امر باعث شده است که زنان عربستانی در بازار کار داخلی فرصت های شغلی بیشتری در مقایسه با مردان داشته باشند.
"عبدالوهاب ابو داهش" مشاور اقتصادی عربستانی نیز در این زمینه گفت: میزان حقوق و دستمزد در این کشور بسیار پایین و تنها 7% از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد.
خاطرنشان می شود کارگر عربستانی در حالی با چنین شرایط دشوار معیشتی مواجه است که خاندان حاکم آل سعود در نهایت رفاه و تجمل زندگی می کنند و با وجود اعتراض های مردمی در مناطق مختلف کشور علیه آثار مفاسد و توزیع ناعادلانه ثروت و سرانه درآمد ملی، هنوز در این خصوص تجدید نظر نشده است.
"مجتهد" یکی از کاربران معروف شبکه های اجتماعی که هر از گاهی رویدادهای پشت پرده در عربستان را افشا می کند، این بار فاش کرد که عبدالعزیز بن فهد همچنان برای خوش گذرانی، هتل ها، خودروها، سینما و هواپیماهای مجلل را با هزینه های فراتر از 5 میلیون دلار در روز اجاره می کند.
در این تحقیق آمده است که سالانه تنها 10 درصد از فرصت های شغلی کشور نصیب عربستانی ها می شود درحالی که در بخش خصوصی این کشور سالانه 200هزار فرصت شغلی ایجاد می شود و تنها 20 هزار شغل آن به عربستانی ها اختصاص می یابد.
از سوی دیگر این بار سرنخ هایی از فساد در دانشگاه الجوف عربستان به دست آمده است و دکتر اسماعیل البشری رئیس این دانشگاه در حضور کارکنان آن فاش کرد که مشاغل سوری که وجود خارجی ندارد، کشف گردیده که سال ها دستمزد آن در مسیر های دیگری هزینه شده است.
نتایج این بررسی نشان می دهد که تنها 36% بیکاران در عربستان موفق به یافتن فرصت شغلی می شوند این درحالی است که 80% جویندگان کار که سن آنها بین 20تا 34 سال است، موفق به یافتن شغل نمی شوند .
روزنامه الاقتصادیه عربستان پیشتر راز سیطره خانواده های معروف به نام های تجاری، بر کرسی های شورای اداری شرکت های فعال در بورس عربستان را که تعداد آن بالغ بر 900 کرسی از مجموع هزار و 310 کرسی است، فاش کرد.
نتایج تحقیق جدید بانک جهانی بیانگر آن است که سالانه حدود 400 هزار مرد و زن وارد بازار کار عربستان و تنها 70 هزار نفر بازنشست می شوند که این دو رقم هیچ تناسبی با هم ندارد.
"فادی العجاجی" محقق و نویسنده اقتصادی در عربستان رقم بالای کارگران خارجی در این کشور را که معادل 30% از 9 میلیون کارگر عربستانی اعلام کرد، که این رقم کارگر بیگانه می تواند هر اقتصادی را متزلزل سازد.
به عقیده کارشناسان، خطر کارگران خارجی در عربستان به پیامدهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی محدود نمی شود بلکه این امر موجب بروز نوعی فساد مالی در جامعه می شود و اعضای خاندان حاکم با تبانی با شرکت های ذیربط و مراکز صدور روادید، مبالغ کلانی از این طریق به خود اختصاص می دهند و از آنجایی که فعالان این عرصه شاهزادگان هستند، کسی نمی تواند در این خصوص سخن بگوید.
به گفته "فادی العجاجی" شمار کارگران خارجی که سال 2011 وارد عربستانی شدند، از مرز یک میلیون نفر هم گذشت و در سال 2012 به دو میلیون نفر رسید.
تحقیق جدید بانک جهانی، پیش بینی می کند که میانگین بیکاری در سال 2020 به 23% در میان مردان و 67% در میان زنان جامعه عربستان برسد.
فادی العجاجی گفت: در 5 سال آینده شمار زیادی دانشجوی عربستانی در دانشگاه های داخل و خارج کشور فارغ التحصیل خواهند شد بدون این که زمینه اشتغالی برای آنها که بالغ بر 200هزار نفر خواهند بود، فراهم کرده باشیم.
گفته می شود که عربستان بارها شاهد اعتراض های فارغ التحصیلان بیکار دانشگاه ها بوده است و بیش از هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشکده های پزشکی جویای کار وضعیت خود را برای بررسی به دیوان دادخواهی کشور فرستاده اند و علیه وزارتخانه های بهداشت و خدمات مدنی شکایت کرده اند.

امتیاز دهی
0  
Embed
مرتبط
تشکیل ستاد عملیات قطر،ترکیه و عربستان ضد عراق 6 سال پیش | 1144 بازدید
تشکیل ستاد عملیات قطر،ترکیه و عربستان ضد عراق

smpyp

جانشنیان ال سعود 6 سال پیش | 841 بازدید
جانشنیان ال سعود

smpyp